Słowacja 2020: Góry Choczańskie – Dolina Prosiecka i Kwaczańska

Dolina Prosiecka i Kwaczańska w Górach Choczańskich to idealne miejsce na regenerację po męczących dniach na górskich szlakach. Znajdują się one w okolicy Liptovskiego Mikulasza, co umożliwia ich zobaczenie w trakcie pobytu np. w Tatrach Niskich, czy w Tatrach Zachodnich.

Dolina Prosiecka i Kwaczańska – 21 km, 6:30 h

Doliny są tak usytuowane, że można przejść je obie jednego dnia, robiąc kółko. Jeden parking znajduje się przy rozpoczęciu Doliny Prosieckiej w Prosieku, a drugi za Kvaćanami przy wejściu do Doliny Kwaczańskiej. Jeżeli zamierzamy przejść całą 21 km trasę, to zdecydowanie lepiej rozpocząć od Doliny Prosieckiej. Szlak wiedzie tu przez wąski wąwóz, w którym poruszać trzeba się po drewnianych kładkach i mostach, metalowych drabinach oraz przy użyciu łańcuchów. Tą część lepiej pokonywać w górę niż w dół, chociaż generalnie szlak jest dwukierunkowy. Parking w Prosieku 2 EUR, otrzymujemy ulotkę z mapką trasy.

Rozpoczynamy niebieskim szlakiem. Po drodze warto zejść ze szlaku, aby zobaczyć wodospad Cervene Pesky (10 minut). Po przejściu Doliny Prosieckiej, w miejscowości Velke Borove, ale nadal przy niebieskim szlaku możemy posilić się w górskim Bufecie Goral (bardziej klimatyczny niż położona trochę dalej koliba). Dochodzimy do Młynów – Oblazy. Znajduje się tu prawdziwy, odrestaurowany młyn napędzany wodą z rzeki. Bilet wstępu co łaska. Kontynuujemy dalej czerwonym szlakiem przez Dolinę Kwaczańską. Szlak jest bardzo prosty, brak drabin i łańcuchów. Po drodze dwa punkty widokowe i możliwość zobaczenia skalnego Janosika. Docieramy na parking w Kwaczanach. Tam również znajduje się bufet. Pozostaje nam żółtym szlakiem dojść na parking przy wejściu do Doliny Prosieckiej, gdzie czeka na nas auto.

Trasa jest bardzo przyjemna, ale mimo wszystko wyczerpująca. Dlatego w drodze powrotnej zajeżdżamy nad Liptovską Marę, gdzie jemy pizzę i wygrzewamy się w promieniach zachodzącego słońca. Różnica temperatur pomiędzy Liptovskim Trnovcem a Jasną – według wskazań samochodu – 13 ℃ (28-15)!

Garcija