Słowenia 2015

Słowenia to przepiękny kraj, który przejechać można z północy na południe w kilka godzin . Zdecydowałyśmy się pojechać na wycieczkę do Słowenii po tym, jak zobaczyłyśmy zdjęcia ze słoweńskich gór na ulicznej wystawie w Kopenhadze. Lecimy do Ljubljany, wypożyczamy samochód w lokalnej wypożyczalni ATET i śmigamy.

W dwa tygodnie zobaczyłyśmy m.in. Lublajnę, Kamnik, Veliką Planinę, Logarską Dolinę, Bled, Planicę, Skofja Lokę, Wąwóz Vintgar, Jaskinie Szkocjańskie, Jaskinę Postojną, Predjamski Grad, Jezioro Cerkwickie. Wdrapałyśmy się na Kamnisko Sedlo i na Vogel. W sumie nie starczyło nam jedynie czasu, aby dojechać nad morze. Nasze Opel Corsa jak zwykle jeździł tam, gdzie nie powinien (po szutrowych drogach z ostrym nachyleniem), ale przetrwał, chociaż nieco się zakurzył.

LJUBLJANA

Najważniejsze atrakcje stolicy można zobaczyć w 1-2 dni. Warto wdrapać się (lub wjechać) na wzgórze, na którym znajduje się Lublański Zamek, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe miasto i otaczające je góry.

KAMNIK

Do Kamnika zajechałyśmy dosłownie na godzinkę, aby przejść się główną ulicą i zobaczyć pokazywany w każdym przewodniku zameczek.

CRNA PRI KAMNIKU

Niedaleko Kamnika na wzgórzach nad wsią Crna pri Kamniku znajdują się świątynie św. Primusa i św. Piotra, do których dostać można się jedynie pieszo. Czas dotarcia to ok. 40 minut. Nam udało się obejrzeć kościół św. Primusa i porozmawiać po angielsku z panią, która się nim opiekuje.

VELIKA PLANINA

Velika Planina to górski płaskowyż położony na wysokości ok. 1600 m.n.p.n., na którym znajdują się rozległe pastwiska i tradycyjne góralskie chaty, w których zakupić można ser. Najłatwiej dotrzeć można tam kolejką linową, której dolna stacja znajduje się na północ od Kamnika.

ROBANOV KOT

Jest to jedna z dolin położonych w słoweńskich Alpach w okolicach miejscowości Solcava. Wzdłuż doliny biegnie bardzo łatwy i krótki szlak, bez przewyższeń, którym można dotrzeć do stóp wysokich alpejskich szczytów.

LOGARSKA DOLINA

Logarska Dolina określana jest mianem jednej z najpiękniejszych dolin w Europie. Ma ona ok. 7 km długości. Jest to idealne miejsce zarówno dla rowerzystów, jak i piechurów. Szczytami okalającymi dolinę, z których niektóre mają ponad 2000 m.n.p.m., wytyczone są szlaki o różnym poziomie trudności. W samej dolinie jest kilka hoteli oraz restauracje z pysznym, lokalnym jedzeniem (np. z rybkami ze stawu). Wjazd do doliny jest płatny.

WODOSPAD RINKA

Znajduje się na samym końcu Logarskiej Doliny. Woda spada tu z wysokości ok. 90 metrów. Obok wodospadu znajduje się restauracyjka Orle Gniazdo, z której podziwiać można ten cud natury.

KAMNISKO SEDLO

Celem jednego z najpiękniejszych górskich trekkingów, jakie odbyłyśmy w Słowenii było Kamnisko Sedlo. Jest to przełęcz w grzbiecie Alp Kamnicko-Sawińskich, która wznosi się na wysokości 1903 m.n.p.m. Na przełęcz wiedzie kilka szlaków. My zdecydowałyśmy się wdrapać się tam ze szlaku, który rozpoczyna się na końcu Logarskiej Doliny i widzie obok wodospadu Rinka. Szlak jest naprawdę przepiękny, jednakże nie jest prosty. Od pewnego momentu jest sporo ekspozycji, trzeba korzystać z metalowych lin przymocowanych do skał oraz wystających metalowych prętów. Tu dopiero zaczyna się zabawa 🙂 Tą część trasy można jednak bez większego problemu pokonać bez sprzętu na via ferraty. Kto nie czuje się na siłach może dojść jedynie do schroniska Frischaufov dom na Okreslju. Na przełęczy również znajduje się schronisko, gdzie można posilić się lub napić czegoś przed dalszą wędrówką.

MATKOV KOT

Jest kolejną z dolin znajdujących się nieopodal miejscowości Solcava w Alpach Kamnicko-Sawińskich. Znajduje się w nim Matkov Skaf, tj. wielka dziura w ziemi, a w zasadzie w śniegu, wydrążona przez kapiącą wodę (podobno). Niestety w środku lata ponoć ten cud natury nie występuje. Nam nie udało się go odnaleźć.

SOLCAVSKA PANORAMSKA CESTA

Na wzgórzach wznoszących się ponad miejscowością Solcava wytyczono drogę dla samochodów, z której podziwiać można znajdujące się po przeciwnej stronie Alpy Kamnicko-Sawińskie. Przy trasie jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać, np. na piknik.

BLED

W miejscowości Bled znajduje się słynny kościół na jeziorze, który uwidaczniany jest na wszystkich pocztówkach ze Słowenii. Nas na wycieczkę do Słowenii również zachęciło jego zdjęcie. Samo miasteczko Bled jest pełne turystów i hoteli, nic pięknego. Warto wybrać się jednak do zamku, aby z jego tarasów podziwiać jezioro i znajdującą się na nim wyspę, na którą dotrzeć można łódką. Dla nas Bled był bazą wypadową na wycieczki na okoliczne szlaki.

PRZEŁĘCZ VRSIC

Przełęcz Vrsic to najwyżej położona droga w Alpach Julijskich – 1611 m.n.p.m. Na samej przełęczy nie ma nic ciekawego, jednak jest to dobre miejsce startowe na niektóre szlaki. Upodobały ją sobie owce. W drodze z Kranjskiej Gory na przełęcz zobaczyć można drewnianą Ruską Kaplicę oraz jezioro Jasna z charakterystyczną rzeźbą Zlatoroga.

WĄWÓZ VINTGAR I OKOLICE

Wąwóz Vintgar znajduje się ok. 4 km od Bledu. W okresie wakacyjnym, aby wejść trzeba stać w kolejce po bilety. Ścieżka prowadząca przez wąwóz ma ok. 1,6 km i kończy się widokiem na most i wodospad. Można wrócić tą samą drogą, lub obejść wąwóz szlakiem wiodącym częściowo przez las, a następnie podziwiać widoki na okoliczne wzgórza i w ten sposób wrócić z powrotem na parking pod wąwozem.

PÓŁNOCNA ŚCIANA TRIGLAVA

Triglav, który ma 2864 m.n.p.m. jest najwyższym szczytem Alp Julijskich. Najlepszy widok na osławioną północną ścianę Triglava jest z Doliny Vrata, zaraz nieopodal schroniska Aljażev Dom. W tym miejscu zobaczyć można 3 km Triglava wszerz i 1 km wzwyż. Przy schronisku znajduje się kapliczka Cyryla i Metodego, a nieopodal także wodospad. Możliwe jest podjechanie samochodem w okolice schroniska. Chociaż w pewnych miejscach droga wznosi się prawie pionowo, nasze miejskie Clio wjechało 🙂

PLANICA I TAMAR

Planica to nie tylko zespół skoczni narciarskich. Wędrując wgłąb Doliny Planica, mijając schronisko Dom v Tamarju, dochodzi się do Doliny Tamar. Widoki przepiękne, gdyż szlak prowadzi coraz wyżej w górę. Nas niestety wypłoszyły jakieś nieustalone zwierzęta, które siedziały w krzakach i wydawały tajemnicze dźwięki 🙂

JEZIORO BOHINJSKO

Niestety na wycieczkę nad Jezioro Bohinjsko trafiła się nam dosyć deszczowa i bardzo pochmurna pogoda. Mimo deszczu udało się nam jednak dojść aż do położonego w okolicy jeziora wodospadu Savica.

WODOSPAD SAVICA

JASKINIE SZKOCJAŃSKIE

Byłyśmy zarówno w Jaskiniach Szkocjańskich, jak i w Jaskini Postojnej. Są naprawdę duże i warte swojej ceny. Każda z nich jest inna. Trudno powiedzieć, do której lepiej się wybrać. Najlepiej do obu. W Jaskiniach Szkocjańskich jest dużo wody (podziemna rzeka), dużo zawieszonych nad nią pomostów. Z kolei w Postojnej są niesamowite formy krasowe.

PREDJAMSKI GRAD

Widziałam już w swoim życiu wiele zamków, ale zamku wbudowanego w jaskinię jeszcze nie. To naprawdę unikat 🙂

JEZIORO CERKNICKIE

Jezioro Cerknickie określane jest mianem znikającego jeziora, a wszystko dlatego, że położone jest nad zapadniętą jaskinią krasową, do której wpływa cała woda. Tylko wtedy, gdy ilość wody znajdującej się na obszarze jeziora jest tak duża, że nie jest w stanie wpłynąć do jaskini, pojawia się okresowe jezioro.


VOGEL

To szczyt w Alpach Julijskich o wysokości 1922 m.n.p.m., a jednocześnie nazwa ośrodka narciarskiego położonego na jego zboczach. Najłatwiej dostać się tam kolejką linową z okolic Jeziora Bohinjskiego. Od stacji kolejki linowej łatwym i przepięknym, kilkugodzinnym szlakiem przez szczyt Šija dojść można do samego Vogla. Z całego pasma podziwiać można cały Triglavski Park Narodowy. Widoki są naprawdę przepiękne. W drodze powrotnej zakupić można sery wyprodukowane z lokalnego mleka.

SKOFJA LOKA

Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką, do której zajechać można na chwilę wytchnienia od górskich wycieczek. W ramach zwiedzania zobaczyć warto przede wszystkim niezbyt duże stare miasto.

RADOVLJICA

Jedyną atrakcją tego miasteczka jest jedna ulica pełna renesansowych kamienic, w których znaleźć można urokliwe kawiarnie i lodziarnie. Idealne na gorący, letni dzień.

Podsumowując – przepiękne góry, przepiękny kraj! Wycieczka do Słowenii to super pomysł!

Garcija

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *