Malta i Gozo 2013

Wycieczka na Maltę pozwolić miała nam już w kwietniu wygrzać się na słoneczku. Niestety, pierwszych kilka dni było bardzo wietrznych i stosunkowo chłodnych. Dopiero w drugiej części naszego tygodniowego pobytu rozpogodziło się. Komunikacja publiczna na Malcie jest bardzo dobrze rozwinięta. W każde miejsce dojechać można autobusem.

SLIEMA

Sliema jest idealną bazą wypadową, albowiem jest bardzo dobrze skomunikowana z najważniejszymi atrakcjami wyspy, w tym promem z Vallettą, a także posiada bardzo duży wybór hoteli. Pierwszego dnia na wyspie zastał nas sztorm. Mimo bardzo silnego wiatru przeszłyśmy się promenadą w Sliemie i pojechałyśmy autobusem do Valletty.

VALLETTA

Valletta jest naprawdę niewielką stolicą, ale znajduje się tam mnóstwo zabytków. Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KLIFY DINGLI

Klify Dingli mają wysokość 253 metrów i rzekomo spektakularnie wznoszą się nad wybrzeżem. Niestety, wybrałyśmy się tam w deszczowy dzień i niezbyt wiele zobaczyłyśmy.

HAGAR QIM

To megalityczne świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które znajdują się w południowej części wyspy.

MARSAXLOKK

,,Marszaszlok” jest rybacką wioską, u wybrzeży której zacumowanych jest mnóstwo kolorowych łódek. Nad zatoką, przy której znajduje się wieś jest wiele barów, w których można zjeść ryby dostarczone bezpośrednio przez lokalnych rybaków.

BUGIBBA

Bugibba jest typowo turystycznym miasteczkiem. Warto jednak zaznaczyć, że z Bugibby widać wyspę św. Pawła, niedaleko której rzekomo rozbił się statek, którym podróżował św. Paweł, dzięki czemu doszło do zapoczątkowania chrześcijaństwa na Malcie. W mieście zobaczyć można także wieżę Wignacourt, która niegdyś wchodziła w skład systemu wież obserwacyjnych.

Polskie ślady na Malcie 🙂

MDINA

Mdina była kiedyś stolicą Malty. Miasto jest naprawdę przepiękne – wąskie uliczki, średniowieczne budynki.

RABAT

Jedną z największych atrakcji Rabatu są Katakumby św. Pawła. Nie rzucają na kolana, ale przy okazji można je odwiedzić. Poza kilkoma kościołami w mieście nie ma nic szczególnego.

ŚWIĄTYNIE TARXIEN

Tarxien to kolejne megalityczne świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

SPINOLA BAY

PALAZZO DRAGONARA

W XIX-wiecznym Palazzo Dragonara położonym w St. Julien’s znajduje się aktualnie kasyno.

FORTYFIKACJE I PORT VALLETTY – REJS STATKIEM

Zdecydowanie warto wybrać się na rejs statkiem, z którego podziwiać można Wielki Port i system fortyfikacji Valletty. Całość robi największe wrażenie właśnie z morza.

GOZO

Na Gozo najłatwiej dostać się promem, który kursuje z Cirkewwy, gdzie z kolei łatwo dojechać autobusem. Na Gozo znajduje się naprawdę wiele miejsc wartych zobaczenia. W czasie mojego pobytu można było podziwiać skalny łuk nazywany Lazurowym Oknem (Azure Window). Niestety, w dniu 08 marca 2017 roku podczas dużego sztormu kamienna struktura zawaliła się do morza. Poniżej zobaczyć można jak wyglądała ona w kwietniu 2013 roku.

Muszę przyznać, że pobyt na Malcie przerósł moje oczekiwania. Jest tam do zobaczenia naprawdę wiele bardzo ciekawych miejsc. Komunikacja jest bardzo dobra, dzięki czemu nie ma potrzeby wypożyczania samochodu.

Garcija

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *